Było miasto

Blok w którym mieszkam nie został zbudowany w szczerym polu, jak przytłaczająca większość tego typu budynków. Socjalistyczni planiści postawili go w zaludnionej dzielnicy, która przed wojną nazywała się Piaski. Gdybym chciał być bardzo precyzyjny, powiedziałbym nawet, że nie „w”, tylko „na” dzielnicy. Bloki stoją w miejscu, gdzie kiedyś były domy, w poprzek dawnych ulic, czasem dzieląc je na kilka części (np. Grunwaldzka, Stołeczna i do niedawna Sosnowa). Czasem ich śladem biegnie chodnik, albo jakiś dojazd do śmietnika, częściej bieg dawnej arterii wyznaczają tylko wiekowe drzewa.

Sosnowa
_mg_8716

_mg_9455_mg_2686_mg_1022_mg_9427

Kawałeczek Sosnowej został za ul. Monte Cassino, fragment starego bruku można znaleźć przy skrzyżowaniu z Sukienną, kilka lat temu był jeszcze malutki odcinek koło Brukowej, ale miasto postanowiło tam zrobić parking. Sosnowa to był kawał ulicy, prowadziła od lokomotywowni aż do cerkwi św. Mikołaja. Przed wojną to była jedna z głównych ulic Białegostoku, nawet książka o niej powstała.

Grunwaldzka
_mg_4603_mg_5893_mg_2695

Grunwaldzka jest w dwóch częściach. Była w trzech, ale jedna z części została przemianowana na Oskara Sosnowskiego. W środku mojego osiedla stoi ni z tego, ni z owego murowany dom z adresem Grunwaldzka 40. Prawdziwa zmora kurierów. Częścią śladu dawnej ulicy biegnie dojazd do bloku.

Brudna
_mg_9513

Biała
_mg_9503

Brańska
_mg_9501 (1)

Szlachecka
_mg_9482

Z Białej został kawałeczek, z Brudnej, Brańskiej i Szlacheckiej – nic. Tu było getto.

Angielska
_mg_5938 _mg_9507

Angielska też była bardzo długa, nawet dłuższa niż Sosnowa. Został tylko fragmencik w okolicy Bema.

Sucha
_mg_5864

Sucha prowadziła do Rybnego Rynku, na którym stała fajna hala.

Łomżyńska
_mg_5846

Częścią śladu Łomżyńskiej poprowadzona jest dzisiejsza Bohaterów Monte Cassino, która zresztą nazywała się wcześniej Przodowników Pracy. W okolicach skrzyżowania z Ciechanowską został tylko mały kawałeczek Łomżyńskiej, na którym często parkują na noc ciężarówki.

Pokorna
_mg_5773

Na Pokornej zjeżdżałem na sankach. Na początku lat 90 wybudowano tam obrzydliwe bloki.

Opatowska
_mg_5760

Po Opatowskiej nie ma śladu, został tylko lasek, zwany menelskim. Ale i on długo nie postoi, bo ten teren ogrodził już deweloper.

Stołeczna
_mg_8982

Stołeczna istnieje w dwóch odcinkach, ale jeden z nich znajduje się koło zajezdni PKS i nikt tam bywa, poza bezdomnymi. Pozostałością ulicy jest blok, który ma adres Stołeczna 25, mimo że ewidentnie stoi przy Wyszyńskiego, oraz mała chałupka wciśnięta między DH Koral a McDonaldsem. Ten ostatni nie mógł chyba znieść takiego nieprestiżowego sąsiedztwa i odgrodził się szpalerem iglaków.

Chełmska
_mg_4698

Chełmską i Bażantarską (a także Przechodnią, Łukowską i kilka innych) dobiło ostatecznie przedłużenie Wyszyńskiego. Pozostały tylko wydeptane ścieżki, widać ludzkie nawyki zmieniają się wolniej, niż układy urbanistyczne.

Bażantarska
_mg_5723

To tylko kilka fotek, mam ich więcej, i ciągle powstają nowe, bo wiecie – nie umiem przestać. Może coś się z tego urodzi, dam znać.

© Copyright 2013 jędrek wojnar | Realizacja Clouds Studio Graficzne