portfolio

__________

DOKUMENT

Koniec świata. Najpierw są pociągi. Potem tory się kończą i pora na przesiadkę do autobusu. Na którymś z kolei przystanku autobusowym okazuje się, że dalej nie pojedzie już nic – nie ma dróg. Wtedy można wsiąść na statek. Szarym o tej porze roku Dunajem płynie się kilka godzin. Przystań w Sulinie to kilka pali, stosy pustych palet i rzędy zużytych opon chroniących sypiące się betonowe nabrzeże przed burtami statków. Dalej jest już tylko morze.

Maria P

 

 

Fotografia ślubna. Żadnego upiększania i wizualnego gadżeciarstwa. Czysta rejestracja akcji, światła, emocji – bo dzieje się wystarczająco dużo. Więcej zdjęć? Kliknij.

 

 

Święto Ofiarowania. Za Wikipedią – najważniejsze święto muzułmańskie, zaczyna się 10. dnia miesiąca zu al-hidżdża i trwa 3-4 dni. Jego początek wypada w trzeci lub czwarty dzień pielgrzymki do Mekki ale obchodzone jest przez cały świat muzułmański, nie tylko przez pielgrzymów.
Święto Ofiar upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Abraham (Ibrahim) według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka. Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę musi być zabite rytualnie, następnie dzieli się mięso tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie. W czasie Święta Ofiar wielu muzułmanów składa też datki pieniężne przeznaczone na pomoc biednym i fundacje charytatywne.

 

Po sezonie. Mgła tłumi dźwięki i kolory. Poranny śnieg zmienia się w popołudniowy deszcz. Zimno. Nadmorskie promenady są puste, nie ma gdzie schować się przed dokuczliwym wiatrem. Nawet bożonarodzeniowe dekoracje nie są przekonujące.

 

PORTRETY

 

WNĘTRZA

 

 

 

© Copyright 2013 jędrek wojnar | Realizacja Clouds Studio Graficzne